Przeglądaj archiwum wiadomości

 

News 2003-2010 ] News 2011 ] News 2012 ] News 2013-2014 ]

  [ MRU News 1999 - 2010]
Wiadomości 2015/2016/2017  
 
MRU
Liczenie nietoperzy 2017

Jak zwykle w styczniu odbywa się coroczne liczenie nietoperzy. Kolejne, tym razem odbyło się bez specjalnych sensacji, choć w przeszłości wywoływało wiele niepotrzebnych napięć. Zarzucano, właściwie bezpodstawnie, bunkrowcom że ich nielegalne wyprawy w podziemia MRU skutkują zmniejszaniem się ilości zimujących nietoperzy czy też wprost oskarżano o mordowanie tych zwierząt. Jak się jednak okazało wszystkie te zarzuty były podyktowane raczej chęcią zawłaszczenia systemu MRU przez tzw. zielonych niż jakąś specjalnie udokumentowana wiedzą naukową. I jak to bywa w przyrodzie, poradziła ona sobie sama bez pomocy naukowców i amatorów  "ochroniarzy". Czyli nic strasznego się nie dzieje pomimo tego że północna część rezerwatu Nietoperek nie jest jakoś specjalnie mocniej chroniona przed nielegalną penetracją niż kiedyś. Liczenie tegoroczne potwierdziło też że koegzystencja bunkrowców i nietoperzy jest możliwa. No ale do konkretów. W tym roku na MRU doliczono się 34 600 osobników co daje wynik w granicach średniej z ostatnich lat. Jeśli chcecie prześledzić historię liczenia nietoperzy na przestrzeni lat to zapraszam do Newsów i Newsów z MRU tam zawsze w każdym roku jest informacja i mój komentarz o tej akcji.
Forti 10.02.2017
 
 
MRU
Autostrada do Grupy Warownej Roon  

Grupa Warowna Roon czyli duży Pz.W.817 została po wojnie silnie wysadzona. Jest to chyba jeden z najbardziej zniszczonych dużych schronów MRU, którego stan pierwotny nawet trudno z ruin odczytać. My, miłośnicy fortyfikacji, wiemy że był to silnie uzbrojony schron, wyposażony w trzy kopuły pancerne broni maszynowej, dwie dodatkowe kopuły w obiektach detaszowanych, kopułę obserwacyjną, moździerz maszynowy i miotacz ognia. Był to schron bardzo podobny do pobliskiego, zbudowanego w Chycinie Pz.W. 814, który różnił się tylko dłuższymi poternami prowadzącymi do wież pancernych z kopułami trzy strzelnicowymi. Dotychczas do GW  Ronn dojechać można było piaszczystą śródleśną wąską drożyną. Jakie było więc moje zdziwienie kiedy będąc niedawno na MRU dostrzegłem jakąś zmianę w miejscu wjazdu na drogę prowadzącą do lasu i B-werka 817. Jaka to zmiana? Otóż Lasy Państwowe w ramach budowy i modernizacji dróg w kompleksach leśnych poszerzyły i utwardziły tą dawną piaszczystą dróżkę do standardu niemal autostrady...  Może trochę przesadzam ale wrażenie jest naprawdę duże. Szeroką szutrową drogą można podjechać nad samo Jezioro Cisie (Czyste) gdzie po lewej stronie na górce mamy właśnie nasz zrujnowany schron.
 
Forti 01.02.2016
 
MRU
Liczenie nietoperzy 2016.

   Liczenie nietoperzy na MRU jak co roku odbyło się w pierwszych dniach stycznia. W roku ubiegłym padł rekord ilości nietoperzy hibernujących w podziemiach MRU (patrz news z 2015: Nietoperki policzono i mamy rekord). Tegoroczne liczenie odbywało się zgodnie z przyjętymi od 1999 roku zasadami, tak by można było porównać wyniki z poszczególnych lat. W tym roku jak podał Dariusz Brożek na YouTube doliczono się prawie 36 tysięcy (35,778) tych ssaków zimujących w podziemiach MRU. To wynik trochę niższy niż w zeszłym roku ale i tak bardzo dobry. Wynika z tego że nic złego nietoperzom się nie dzieje i niech tak będzie. 
 
Linki - Naukawpolsce.pap.pl
Forti 21.01.2016
 
 
MRU
Zmiany na przedpolu schronu 875.

   Trwająca od wiosny tego roku przebudowa dróg przed Pz.W.875 powoli się kończy. Zamiast klasycznego skrzyżowania zbudowano tu duże rondo. Znacznie zmienił się wjazd do lasu w kierunku GW Ludendorff i miejscowości Stary Dworek. Dotychczasowa droga polna została poszerzona i utwardzona na niewielkim odcinku. Przy okazji wykopano cały zestaw zdewastowanych juz dawniej przez złomiarzy i mało widocznych bocznych zapór p.panc. oraz fundamentów zapór przegradzających drogi i dotychczas niewidocznych. Część z nich prawdopodobnie będzie wyeksponowana. Więcej możecie przeczytać w Moich Fortyfikacjach 2015.
 
Forti 06.111.2015
 
Warszawa
Pozostałości po I Wojnie Światowej w Forcie Chrzanów

  Na terenie, obecnie należącym do dewelopera, Fortu IV Chrzanów Twierdzy Warszawa odkryto pozostałości po I Wojnie Światowej. W wykopie wykonanym przez poszukiwaczy militariów znajdują się stalowe butle pierwotnie przeznaczone do przechowywania gazów bojowych. Może to być stosowany wtedy chlor. Część butli jest pusta i uszkodzona ale część wygląda na nieuszkodzoną. Wojskowi chemicy mają określić czy znalezisko może stanowić zagrożenie. Teren został zabezpieczony przez policję [więcej] Zoczacz na mapie twierdzy.
 
Forti 03.04.2015 Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie internetowe - link
 
MRU
"Nietoperki" policzone i mamy rekord!

  Kolejny raz policzono nietoperze zimujące w podziemiach MRU. Tym razem wygląda na to że obyło się bez dramatycznych zdarzeń czy kontrowersyjnych opinii chiropterologów jakie miały miejsce w latach poprzednich. Ciekawych zapraszam do Newsów z lat poprzednich gdzie są opisy tych wydarzeń (linki do Newsów powyżej). W tym roku doliczono się sporej a właściwie jak napisano rekordowej liczby 38,6 tysięcy nietoperzy. To całkiem spore stadko! Nie sprawdziły się więc alarmistyczne prognozy niektórych fachowców z 2011 roku kiedy to zimujących ssaków ubywało. Mój komentarz do tamtej sytuacji możecie przeczytać tutaj. Cóż wyszło na moje i mam tu niejaką satysfakcję bo wreszcie doczekałem się w mediach tzw głównego nurtu ;) wypowiedzi potwierdzającej to o czym pisałem już dawno i chyba wiele razy. Tu cytat: "Chiropterolodzy, czyli badacze nietoperzy, twierdzą, że wahania liczebności są naturalnym zjawiskiem - niekoniecznie oznaczają jakieś zmiany na gorsze czy lepsze. Nie decyduje o nich pogoda, gdyż nie ma wpływu na mikroklimat w obiektach MRU." Nareszcie jasno powiedziano że to natura jest przyczyną wahań populacji a nie kraty i zasieki  zamykające podziemia MRU. Doczekaliśmy się!
 
Forti 14.01.2015 Źródło Gazeta Wyborcza wydanie internetowe - link
 
 
 
 

 

 

Przeglądaj archiwum wiadomości

 

W górę ] News 2003-2010 ] News 2011 ] News 2012 ] News 2013-2014 ]

MRU News 1999-2010

       
 
 

Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2015   ver.10.2009