26.07.2016

Wał Pomorski odcinek Stare i Nowe Bielice oraz Drawiny.

(str.2)

 


   Tym razem będzie więc o odcinku Stare Bielice - Drawiny. Schrony tam zbudowane znajdują się w ciekawej okolicy na skraju wielkich kompleksów leśnych między rzekami Drawą i Notecią. Był to niezwykle ważny odcinek Pommernstellung na załamaniu linii obrony. Południkowo dotychczas przebiegająca linia umocnień wzdłuż rzeki Drawy przechodziła w równoleżnikowo położoną Linię Noteci  gdzie w 1937 roku zaczęto budować schrony już ustandaryzowane i najnowocześniejsze na pozycji pomorskiej. Większość z nich to schrony o odporności B1 wyposażone w płyty pancerne 7P7 do ognia czołowego i skośnego. W drugiej linii zaprojektowano schrony dowódcze rozbudowane o funkcję bojową poprzez dodanie izby ckm do ognia czołowego. Najczęściej schrony te znajdowały się przy drogach prowadzących na zapole pozycji. O ważności tego odcinka może świadczyć też to że zbudowano tu pozycję ryglową przebiegającą wzdłuż jeziora Łubowo. Niestety, jak wszędzie na Wale Pomorskim tak i tu, schrony zostały wysadzone i pozbawione pancerzy. Wszystkie w mniejszym czy większym stopniu to ruiny i oczywiście płyty pancernej nie mówiąc o innym wyposażeniu tu nie znajdziemy.
   Czy warto więc, skoro to ruiny,  je zwiedzać? Myślę że dla prawdziwych miłośników fortyfikacji, każdy nawet najbardziej zniszczony obiekt wart jest przedzierania się przez pokrzywy do pasa i leśną gęstwinę. Na Wale Pomorskim, co by nie mówić, to tylko ci najbardziej zdeterminowani potrafią z należytą uwagą przyglądać się kolejnym i kolejnym coraz większym destruktom gdzie ze sterty pokruszonego betonu wystają tylko pogięte zbrojenia.
   My oczywiście należymy do tych najbardziej zahartowanych i nie popadamy w zwątpienie z byle powodu a jak tylko jesteśmy w terenie zawsze wypatrujemy schronów... i je najczęściej znajdujemy! Czego wszystkim wam życzę a przy okazji będąc w pobliżu Drawin można się wybrać na spływ kajakiem po Drawie aby się trochę od tego naszego betonu zdystansować :) Polecam.

 Mapa Wał Pomorski - Stare Bielice - Drawiny  (wersja mapy z zaznaczonymi schematycznie sektorami ostrzału) - Zobacz mapę.

PS. Jako że zamieszczone tu  zdjęcia wykonałem ponad 10 lat temu mogą być błędy w przyporządkowaniu zdjęciom numeracji schronów z mapki za co przepraszam i mam nadzieję że w tym roku odwiedzę ponownie rejon Bielic i Drawin co zaowocuje dokładną dokumentacją zdjęciową już pozbawioną wad :)      

       

Schron Nr 5 przy nasypie kolejowym. Widok na miejsce po płycie pancernej ze strzelnicą. (2005) Schron Nr 5 Widoczne  w przedsionku oznaczenia i rok budowy 1937 (2005) Schron Nr 5 Wejście ze strzelnicą.  (2005) Schron Nr 7(?) Wejście ze strzelnicą jest jako tako zachowane. Reszta niestety nie. (2005)
 
       
Większość schronów to niestety ruiny...
(2005)
... i trudne do wypatrzenia w gęstwinie porastającej zrujnowane schrony Schron 10 (?) (2005) Skarpa doliny Noteci, na której zbudowano część schronów.  (2005) Widok ze skarpy w kierunku szosy i doliny Noteci.  (2005)

       
Schron Nr 9 (?) Poza częścią wejściową jest oczywiście ruiną. (2005) Schron Nr9 (?) Ruiny izby bojowej.  (2005) Widok na pole ostrzału ze schronu umieszczonego na skarpie (11) (2005) Schron NR 11 to obiekt dwusektorowy jednak niestety mocno wysadzony... (2005)
 Wejście do schronu NR 11(2005) Strzelnica obrony wejścia schronu Nr 11 (2005) Obiekt przy szosie w Przeborowie nie umieszczony na mapie. Mocno wysadzony i mało czytelny. (2005) Kolejny wysadzony schron z rejonu Drawiny Przeborowo z widoczną zniszczoną strzelnica obrony wejścia. (2005)
       
       

 

 

 

       

Linki do innych zdjęć i relacji:

 
GALERIE
 

 

     
 

Przeglądaj inne galerie

 
 

W górę ]

 
 
     
     
     
     
     
 Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2016   ver.10.2009