29.03.2016

Obszar Warowny Śląsk - PO Dąbrówka Wielka c.d.

(str.2)

 


   Zwiedzanie można zacząć od głównego schronu punktu oporu a mianowicie umieszczonego blisko szosy tradytora artyleryjskiego. W izbie bojowej z dwiema strzelnicami ustawiano armatę polową, z której ostrzeliwać można było przedpole pozycji. Półkopuła pancerna uzbrojona była w ckm a całość uzupełniał dzwon obserwacyjny. Schron nie jest, jak na tradytor artyleryjski, zbyt wielki ale to wczesny polski projekt takiego obiektu. Późniejsze obiekty przeznaczone dla artylerii były już większe i miały inne nowocześniejsze rozwiązania..
 
       

Widok na tradytor od przedpola. (2009) Izba bojowa działa. (2009) Strzelnice działowe. (2009) Widok na przedpole pozycji (2009)
  
   Bardzo ciekawy i doskonale zachowany schron znajdziemy na południowym skrzydle pozycji. To duży dwukondygnacyjny schron bojowy zbudowany w 1936. Obiekt ten uzbrojony był w 2 ckm w tym jeden w półkopule pancernej, 1 rkm oraz armatę p.panc osłoniętą płytą pancerną. Między tym schronem a tradytorem znajdują się w kępach zarośli destrukty schronów pozornych i magazynu amunicji.

   Kolejny obiekt to zburzone koszary położone przy szosie. Niestety nie zachowały się do dzisiaj choć można tam zobaczyć pierwotnie zintegrowane z budynkiem koszarowym dwa schrony bojowe. Jeden z dwoma strzelnicami ckm drugi aż z czterema. Był to więc poza funkcjami socjalnymi silny węzeł obrony.

 
       
Kopuła pancerna dużego schronu bojowego z 1936...
(2009)
... i jego strzelnica armaty p.panc. (2009) Ruiny koszar. Z budynku pozostały tylko schrony. (2009) Jedna ze strzelnic schronów w koszarach. (2009)

   Idąc od koszar w kierunku północnym dojdziemy do toru kolejowego ale po drodze miniemy po prawej stronie niewidoczny z daleka, położony w zagłębienia terenu, schron magazynowy. Było to zaplecze punktu oporu gdzie magazynowano zapasy amunicji a także np. sprzęt saperski. W pobliżu magazynu znajduje się bardzo ciekawy, nietypowy i nigdzie indziej nie powielony schron bojowy z dwoma półkopułami. Jedna kieruje strzelnice na przedpole druga miała bronić zapola pozycji.

   Tuż przy torze kolejowym zbudowano kolejny schron bojowy a wracając w kierunku szosy i tradytora miniemy ich jeszcze kilka. Wszystkie to bardzo małe obiekty wyposażone w półkopuły pancerne dla 1 ckm a minimalne zaplecze to jedna izba stanowiąca podręczny magazyn amunicji i schron załogi oraz przelotnia z której wychodzą wyjścia do transzei łączącej schrony.


   Ta ciekawa pozycja obronna daje nam obraz wczesnych polskich schronów bojowych, które pomimo wyposażenia w kopuły pancerne nie miały w większości żadnego zaplecza i były po prostu stanowiskami ckm. Z czasem to się zmieniało budowane schrony były coraz nowocześniejsze, większe i obrastały w dodatkowe pomieszczenia by osiągnąć apogeum w 1939 roku. Ale to już zupełnie inna historia, którą postaram się przybliżyć na przykładzie Jastarni lub Węgierskiej Górki.

Mapa OWS - http://fortyfikacjewpolsce.pl/pliki_htm/mojefortyfikacje/mapy/mapa_ows.htm
 
       
Magazyn na zapleczu. (2009) Schron z dwiema kopułami pancernymi (2009) Widok na pole ostrzału z kopuły oraz...  (2011) ... poezja bunkrowa na niej (2009)
     
Kolejny mały schron bojowy z kopułą pancerną (2009)      
       
       

 

       

Linki do innych zdjęć i relacji:

 
GALERIE
 

 

     
 

Przeglądaj inne galerie

 
 

W górę ]

 
 
     
     
     
     
     
 Fortyfikacjewpolsce.pl  © Forti 2016   ver.10.2009