Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0063


Teren: 

Polska północna

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka
Lokalizacja Świnoujście, Płw. Mielin
Opis obiektu Bateria przeciw lotnicza "Mielin" typu flakbatterie. Zespół składa się z 5 bunkrów (bunkier koszarowo bojowy, bunkier techniczny, dowodzenia i artylerii osłonowej). Są dobrze zamaskowane w całości znajdują się pod ziemią, są dobrze zachowane.
(Aktualizacja 10.2009)
  Bateria przeciwlotnicza „Mielin” wybudowana została w latach 1937-1938.
Stanowiła jeden z elementów systemu obrony powietrznej portu wojennego w Świnoujściu. Należała do typu Flakbaterie, które były budowane w głębi lądu i przeznaczone do zwalczania tylko obiektów powietrznych. Wybudowana została na półwyspie Mielin między Kanałem Mielińskim a zatoką Mulnik. Podczas wojny bateria weszła w skład 713 Oddziału Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki jako 3 bateria Mellin. Konstrukcja obiektów była bardzo nowoczesna i funkcjonalna jak na tamte czasy. Zapewniała dużą żywotność oraz dobre warunki socjalne. Wszystkie były dobrze zamaskowane oraz posiadały śluzy hermetyczne umożliwiające przetrwanie ataku chemicznego. Głównym obiektem baterii był blok koszarowo-bojowy w kształcie litery „H”. Pierwotny plan zakładał uzbrojenie baterii w cztery działa kalibru 88mm. W trakcie realizacji projektu zmieniono koncepcję i baterię wyposażono w działa 105mm S.K.C/32.(...) Ciekawą konstrukcję miały betonowe stanowiska ogniowe armat.(...) Stanowiska  przykryte była pancerną płytą zamontowanej na obrotowej lawecie. Tak opancerzone przypominały wieże czołgów. (...) Na południe od głównego obiektu wybudowano dwa niewielkie schrony ze stanowiskami dla artylerii małokalibrowej. Pierwotnie na stanowiskach tych zamontowano pojedyncze działa przeciwlotnicze 20mm Flak 30. W czasie wojny zdecydowano się na zamontowanie sprzężonych działek 4x20mm Flakvierling 38, dysponujących większą siłą ognia oraz szybkostrzelnością. Stanowiska ogniowe działek przylegały do betonowej części podziemnej schronu, w którym oprócz pomieszczeń socjalnych znajdowała się centralka telefoniczna. Służyła ona do szybkiej łączności z posterunkami obserwacyjnymi oraz stanowiskiem dowodzenia. Rolą obu stanowisk było odpieranie bezpośrednich ataków lotniczych.
   Kolejnym obiektem baterii było zapasowe stanowisko dowodzenia. Znajdowało się w samodzielnym schronie, zlokalizowanym na południe od głównego bloku koszarowo-bojowego. Zainstalowano w nim dodatkowy dalmierz oraz aparaturę przelicznikową dla artylerii małokalibrowej. Wyposażenie te dublowało system kierowania ogniem baterii, na wypadek uszkodzenia głównego dalmierza lub przelicznika dla artylerii osłonowej w schronie elektrowni
  W znacznej odległości od baterii znajdował się schron amunicyjny. Była to standardowa konstrukcja występująca we wszystkich typach baterii artylerii przeciwlotniczej. Dysponowała dwoma wejściami, ułatwiającymi szybszy transport. Schron połączony był z pozostałymi obiektami baterii torami kolejki wąskotorowej. Na początku 1945 roku działa baterii wielokrotnie brały udział w odpieraniu wielu nalotów na Świnoujście. Natomiast w ostatnich dniach wojny baterię wyposażono w amunicję przeciwpancerną i przygotowano do ostrzeliwania celów naziemnych. (Stowarzyszenie Grupa Mielin)
 
Opis dojazdu Na wyspie Uznam (płw. Mielin) należy skręcić w prawo po zjeździe z promu (przeprawa Karsibór) drogą wzdłuż kanału ok. 1km na cyplu. Bunkry znajdują się w odległości ok. 10m od wody.
Autor wpisu

 

Krzysztof Milewski
Aktualizacja 10.2009 - Stowarzyszenie Grupa Mielin
Inne informacje Więcej informacji - News 2009, Galeria Baterii Mielin
Uwagi

 

Zobacz też: 029, 030, 231, 232, 063
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006